آشنایی با سینوباکترها و نظریه تولید اکسیژن توسط این باکتری ها

آشنایی با سینوباکترها و نظریه تولید اکسیژن توسط این باکتری ها، سیانوباکترها یا سیانوفیت‌ها که از آن‌ها با عنوان‌هایی چون جلبک‌های سبزآبی و باکتری‌های سبزآبی نیز یاد می‌شود، در گذشته یک گروه از باکتری‌های خودکفا قلمداد می‌شدند چرا که همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، می‌توانند انرژی خود را از طریق فتوسنتز تامین کنند. نام‌گذاری آن‌ها بارها و بارها در تاریخ زیست‌شناسی تغییر کرد، چنانکه امروز عده‌ای از زیست‌شناسان باور دارند، بکارگیری نام جلبک برای آن‌ها یکی از اشتباهات تاریخ علم زیست‌شناسی بوده است.

ادامه مطلب: آشنایی با سینوباکترها و نظریه تولید اکسیژن توسط این باکتری ها

نقش سیانوباکترها در پدیدار شدن اکسیژن در جو زمیننقش سیانوباکترها در پدیدار شدن اکسیژن در جو زمین

نقش سیانوباکترها در پدیدار شدن اکسیژن در جو زمین، مطالعات علمی نشان می‌دهد که جو زمین در نیمه‌ی اول تاریخچه‌ی حیات خود، اکسیژن نداشته است. اکسیژن جو زمین، از حدود  ۲/۴ میلیارد سال پیش بوجود آمد. از این دوران اغلب با عنوان «رویداد بزرگ اکسیداسیون» یاد می‌شود. این اتفاق بدون‌تردید یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بوده که زمین تاکنون به خود دیده است. بدیهی است که اگر زمین شاهد این اتفاق بزرگ نبود، امروز هیچ جانوری نمی‌توانست تنفس هوا را تجربه کند و بنابراین حشره، ماهی یا هیچ انسانی بوجود نمی‌آمد. دانشمندان دهه‌ها مطالعه و تحقیق کردند تا اینکه در نهایت متوجه شدند، اکسیژن ابتدایی چرا و چگونه وارد جو زمین شد. آن‌ها مدت‌ زیادی به این مساله مشکوک بودند که شاید خود حیات هوایی که امروز تنفس می‌کنیم را بوجود آورده است. اما این فرضیه صد در صد قابل‌اتکا نیست، چرا که تفاوت حیات در آن‌زمان با آنچه که ما امروز از حیات می‌شناسیم، از زمین تا آسمان است. آخرین یافته‌ها حاکی از آن است که حیات پیش از این رویداد بزرگ، به نوعی دستخوش یک تغییر شگرف شده و این جهش تکاملی شاید در اصل همان شاه‌کلید درک واقعیت باشد.

ادامه مطلب: نقش سیانوباکترها در پدیدار شدن اکسیژن در جو زمین

آیا انسان در خواب می تواند مطالب مختلفی را بیاموزد و یاد بگیرد؟

آیا انسان در خواب می تواند مطالب مختلفی را بیاموزد و یاد بگیرد؟، مطالعات صورت گرفته در سال‌های اخیر نشان می دهد مغز از توانایی شگفت‌انگیزی برای تثبیت آموخته‌ها و یادگیری چیزهای جدید در طی خواب برخوردار است. ایده‌ی یادگیری در خواب نخستین بار در رمانی با نام «دنیای قشنگ نو» (Brave New World) نوشته «آلدوس هاکسلی» (Aldous Huxley) مطرح شد. این رمان جامعه‌ای را توصیف می‌کند که شهروندانش توسط ابزارهای مختلف صاحبان قدرت و ثروت مسخ شده بودند و به هیچ وجه موجودات مستقلی نبودند. در این داستان، صحنه‌هایی به تصویر کشیده شده که در آن، صداهای ضبط شده‌ای در هنگام خواب برای کودکان پخش می‌شد تا به این ترتیب آن‌ها برای ایفای نقشی که قرار بود در آینده در جامعه داشته باشند آماده شوند.

ادامه مطلب: آیا انسان در خواب می تواند مطالب مختلفی را بیاموزد و یاد بگیرد؟

آیا می توان در خواب اقدام به آموزش زبان خارجی کرد؟

آیا می توان در خواب اقدام به آموزش زبان خارجی کرد؟، سال‌هاست می‌دانیم بخشی از مغز که وظیفه‌ی پردازش اطلاعات کلامی را بر عهده دارد، در طی خواب همچنان فعال می‌ماند و به همین دلیل است که اگر وقتی خواب هستیم کسی اسم‌مان را صدا بزند، احتمال بیدار شدن ما بیشتر از مواقعی است که نام فردی دیگر را در طی این دوره ناهوشیاری بشنویم.

ادامه مطلب: آیا می توان در خواب اقدام به آموزش زبان خارجی کرد؟

گوش های پر طرفدار

هر ساله مدل های مختلف گوشی یا تلفن همراه به بازار عرضه می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از جدیدترین و پرطرفدارترین مدل های گوشی آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید جدیدترین و پرطرفدارترین مدل های گوشی