محافظت در برابر استرس و کمک به مدیریت علایم افسردگی، یکی از فواید تیروزین
محافظت در برابر استرس و کمک به مدیریت علایم افسردگی، یکی از فواید تیروزین

محافظت در برابر استرس و کمک به مدیریت علایم افسردگی، یکی از فواید تیروزین، تیروزین یک ماده اولیه مهم برای انتقال دهنده های عصبی و موادی مانند اپی نفرین (آدرنالین)، نوراپی نفرین و دوپامین است، بدین معنا که به بدن کمک می کند که مواد شیمیایی ای که از تیروئید، انرژی و حالت شما حمایت می کند را تولید کند. به همین دلیل است که برخی افراد ادعا می‌ کنند که دریافت این آمینو اسید می ‌تواند به “تسریع سوخت و ساز شما” کمک کند.

تیروزین چیست؟

تیروزین یا ال-تیروزین (L-tyrosine) یکی از ۲۰ آمینو اسیدی است که به ساختن پروتئین‌ کمک می‌ کند. این یک آمینو اسید غیر ضروری در نظر گرفته می ‌شود چون بدن آن را از آمینو اسید دیگری به نام فنیل آلانین تشکیل می ‌دهد. این به این معنی است که شما نیازی به دریافت تیروزین از غذاها ندارید، اگر چه دریافت بیشتر آن از رژیم غذایی شما می تواند مفید باشد.

محافظت در برابر استرس و کمک به مدیریت علایم افسردگی.

ال-تیروزین برای مغز چه کاری می‌ کند؟

این آمینو اسید کمک می کند تا مغز برخی تحریک کننده ها و انتقال دهنده های خاص “احساس خوب” را تولید کند. تولید انتقال دهنده های عصبی تحت تاثیر رژیم غذایی شما، به ویژه میزان و نوع اسید آمینه که مصرف می کنید، قرار دارد. سطح تیروزین بر دوپامین و آدرنالین که مسئول نشاط و لذت شما هستند تاثیر می گذارد.

شرایط استرس زا باعث آزاد شدن کاتلول آمین ها می شود که می تواند باعث کاهش سطح آن ها شود. با توجه به مطالعات انجام شده در مورد اثرات L-tyrosine بر روی استرس، این آمینو اسید می‌ تواند به بالا آوردن سطح این هورمون ها، ارائه محافظت در برابر کاهش شناختی و تغییرات مرتبط با حالت ناشی از استرس (عمدتا فشار فیزیکی) کمک کند.

مصرف بیشتر این آمینو اسید ممکن است برای افراد تحت فشار زیاد و یا کسانی از افسردگی رنج می برند، مفید باشد؛ زیرا هنگامی که سطح دوپامین و نور اپی نفرین کاهش می ‌یابد، علائمی چون عصبانیت، خستگی و افسردگی افزایش می‌ یابند.

یک مقاله منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد:

” افسردگی با اختلال در میزان مغز انتقال دهنده های خاص ارتباط دارد. ال-تیروزین یک انتقال دهنده است که می تواند افسردگی را تحت تاثیر خود قرار دهد. بسیاری از مطالعات از L-تیروزین به عنوان یک ضد افسردگی یاد کرده اند.”

شواهدی وجود دارد که حاکی از آن است که داشتن سطوح بالاتر تیروزین می ‌تواند به بهبود حالت و افزایش هوشیاری، توانایی مقابله با استرس و عملکرد شناختی عمومی کمک کند.

طبق برخی مطالعات، مانند مقاله ای که در مجله روانشناسی در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، هم چنین تیروزین می تواند در طول زمان هایی که افراد تحت تاثیر استرس فیزیکی قرار دارند، مفید باشد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که تاثیر تیروزین به اندازه کافی قوی نیست تا بر استرس واقعی در اکثر مردم که رژیم غذایی متعادل دارند تاثیرگذار باشد و هیچ مطالعه‌ای نشان نداده است که این آمینو اسید می‌تواند اثرات ضد افسردگی اساسی داشته باشد.

برگرفته از سایت مجله سلامت