قهوه بدون کافئین چگونه ساخته می شود؟
قهوه بدون کافئین چگونه ساخته می شود؟

ممکن است شما به تازگی تصمیم گرفته باشید که نوشیدن قهوه را ترک کنید. ممکن است دلیل این تصمیم این باشد که شما می خواهید یک خواب منظم و آرام را تجربه کنید، یا ممکن است دلیل تان برای قطع آن این باشد که شنیده اید قهوه می تواند باعث سرطان شود. (نگران نباشید این بسیار بعید است). دلایل این تصمیم مهم نیستند، فکر کردن به ترک آن، غیر معمول نیست.

قهوه بدون کافئین چیست؟

قهوه بدون کافئین که با عنوان decaf شناخته می شود، فقط یک قهوه معمولی نیست، بلکه یک قهوه سرد است.

اما اجازه ندهید این نام شما را فریب دهد. این قهوه بدون کافئین کاملا عاری از کافئین نیست بلکه نسبت به قهوه معمولی کافئین آن خیلی کمتر است. این که دقیقا مقدار کافئین چقدر کم تر است، می ‌تواند کمی مبهم باشد.

از آنجا که سازمان غذا و داروی آمریکا مقررات سختگیرانه ‌ای در مورد قهوه بدون کافئین ندارد، دانستن این که دقیقا چه مقدار کافئین در هر فنجان دریافت می ‌کنید، دشوار است. علاوه بر این، کیفیت روش پردازش آن می‌تواند بر سطوح کافئین تاثیر بگذارد، به همین دلیل است که یک برند قهوه ممکن است باعث شود که کافئین را ترک کنید، در حالی که برند دیگر ممکن است شما را به سرعت به اوج برساند.

چیزی که ما می ‌دانیم این است که فرآیند decaffeination (یعنی جدا سازی قسمت اعظم کافئین موجود در قهوه از دانه ها) معمولا حدود ۹۷ درصد کافئین را حذف می‌ کند و به طور متوسط قهوه بدون کافئین دارای ۳ میلی گرم کافئین در هر فنجان نسبت به ۸۵ میلی گرم در یک فنجان قهوه معمولی است که اگر نسبت به کافئین حساس هستید مقدار قابل‌ توجهی است.

قهوه بدون کافئین چگونه ساخته می شود؟

باور بر این است که قهوه decaf در دهه ۱۹۰۰ کشف شد، زمانی که یک محموله دانه قهوه در آب دریا در طی ترانزیت غرق شد که به طور طبیعی مقداری از کافئین را استخراج کرد.

کمی پس از آن، بازرگانی که با این اتفاق درگیر شده بود، این دانه جادویی را با استفاده از حلال شیمیایی به نام بنزن که جز تشکیل ‌دهنده اصلی بنزین است و هم چنین در آتش فشان یافت می ‌شود، بازسازی کرد.

خبر خوب این است: دانه های قهوه بدون کافئین بسیار امن تر شده و حاوی مواد شیمیایی سرطان زای کمتری هستند.

پروسه جداسازی کافئین از دانه با دانه های خام شروع می شود (واقعیت جالب: دانه ها قبل از پردازش سبز هستند)، که در ابتدا در آب برای تحریک کافئین آغشته می شوند. سپس، می تواند سه روش اولیه را دنبال کند.

  • از متیلن کلراید که در پاک ‌کننده ‌های رنگ (yikes)، یا اتیل استات، که در چسب و پاک ‌کننده‌های لاک ناخن استفاده می ‌شود، به منظور حذف کافئین از آب استفاده می شود و به محلول قهوه و آب اضافه می شود (فرآیند مستقیم) و یا اینکه با حذف آب از دانه و سپس اضافه کردن آنها به مخلوط آب (فرآیند غیر مستقیم) صورت می گیرد. مرحله نهایی همان است که آب را تبخیر می کند تا طعم در دانه باقی بماند.
  • یک روش دیگر به نام فرآیند Swiss Water، از یک فیلتر زغال برای حذف کافئین موجود در آب استفاده می ‌کند و آن را ۱۰۰ درصد عاری از مواد شیمیایی می ‌سازد.
  • فرایند سوم همچنین با استفاده از دی اکسید کربن مایع برای حل کردن کافئین مواد شیمیایی را آزاد می کند.

اگر چه ممکن است روش های بعدی ترجیح داده شود، مقدار مواد شیمیایی باقی مانده در انتهای روش استخراج کافئین، حداقل است و توسط FDA امن تلقی شده است. صرف ‌نظر از ترجیح شما، چون برچسبی برای آشکار کردن روش مورد استفاده در دسترس نیست، سخت است که بگوییم دقیقا چه چیزی را دریافت می کنید مگر اینکه نوع ارگانیک آن را انتخاب کنید که عاری از حلال است.

برگرفته از سایت مجله سلامت