تسکین استرس، کاهش اضطراب و بهبود سوءهاضمه، خواص گیاه بادرنجبویه
تسکین استرس، کاهش اضطراب و بهبود سوءهاضمه، خواص گیاه بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاهی با بوی لیموست که از خانواده نعناعیان است. این گیاه بومی اروپا، افریقای شمالی و اسیای غربی است اما در سرتاسر جهان رشد می کند. ما در این مطلب به بررسی سه خاصیت این گیاه پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

می تواند استرس را تسکین ببخشد:

بادرنجبویه می تواند نشانه های استرس را بهبود ببخشد، به شما در آرام شدن کمک کند و خلق و خویتان را بهتر کند.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۴ نشان می دهد مصرف این گیاه باعث بهبود اثرات خلق و خوی منفی در شرایطی که فرد استرس دارد می شود. شرکت کنندگان در این مطالعه که بادرنجبویه مصرف کرده بودند احساس آرامش بیشتری داشتند و حس استرس شان کاهش یافته بود. با اینحال این مطالعه اندازه کوچکی داشت و برای تایید این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز هست.

چگونه از این گیاه برای کاهش استرس استفاده کنیم؟ ۳۰۰ میلی گرم از بادرنجبویه به شکل کپسول را دوبار در روز مصرف کنید. شما می توانید در دوره های استرسی حاد و شدید از یک دوز ۶۰۰ میلی گرمی استفاده کنید.

این گیاه باعث کاهش اضطراب می شود:

از بادرنجبویه می توان برای کاهش نشانه های اضطراب همچون عصبی بودن و هیجان زده شدن استفاده کرد.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۴ خلق و خو و اثرات شناختی غذاهای حاوی این گیاه را بررسی کرده اند. مکمل ها در نوشیدنی ها و ماست به همراه شیرین کننده های طبیعی یا مصنوعی ترکیب شدند. شرکت کنندگان در هر دو گروه اثرات مثبتی بر روی جنبه های مختلف خلق و خو همچون کاهش اضطراب گزارش کردند. اگرچه این موضوع بسیار امیدوارکننده است اما برای تایید دقیق اثرات این گیاه باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

چگونه از بادرنجبویه برای کاهش اضطراب استفاده کنیم؟ ۳۰۰ الی ۶۰۰ میلی گرم از این گیاه را سه بار در روز مصرف کنید. شما می توانید در دوره های اضطرابی شدید دوزهای بالاتری را مصرف نمایید.

می تواند به بهبود سوء هاضمه کمک کند:

اگر مدام دردهای شکمی و ناراحتی شکمی دارید، بادرنجبویه می تواند تاثیر مثبتی بر روی گوارش تان داشته باشد.

مطالعه کوچک انجام شده در سال ۲۰۱۰ اثرات یک دسر سرد حاوی این گیاه بر روی گوارش را بررسی کرده است. شرکت کنندگان این مطالعه بعد از خوردن این دسر نشانه هایشان بهتر شده بود. البته برای تایید به مطالعات بیشتری هم نیاز هست.

چگونه از این گیاه برای بهبود مشکلات گوارشی استفاده کنیم؟ یک قاشق چایخوری پودر بادرنجبویه را به یک کاسه بستنی یا اسموتی اضافه کنید و از آن لذت ببرید.

برگرفته ازسایت مجله سلامت