بهبود عملکرد شناختی، کمک به خواب راحت و درمان تبخال، خواص و فواید گیاه بادرنجبویه
بهبود عملکرد شناختی، کمک به خواب راحت و درمان تبخال، خواص و فواید گیاه بادرنجبویه

بهبود عملکرد شناختی، کمک به خواب راحت و درمان تبخال، خواص و فواید گیاه بادرنجبویه، بادرنجبویه به طور سنتی برای بهبود خلق و خو و عملکرد شناختی مورد استفاده قرار می گیرد اما مزایای آن به همین جا ختم نمی شود. در این مقاله همراه ما باشید تا برخی از مزایای احتمالی این گیاه را با هم مرور کنیم.

می تواند عملکرد شناختی را بهتر کند:

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ جنبه های مختلف این گیاه در بهبود عملکرد شناختی را مورد بررسی قرار داده است.

از شرکت کنندگان در این مطالعه خواسته شد کارهای شناختی همچون به یاد سپردن، ریاضیات و تمرکز را انجام دهند. نتایج به دست آمده نشان می دهد افرادی که از بادرنجبویه استفاده کرده اند عملکرد بهتری از آن هایی که این گیاه را مصرف نکرده اند دارند.

اگرچه این شرکت کنندگان سطح هوشیاری و عملکرد بالاتری را تجربه کردند اما هنوز ممکن است با گذشت زمان خسته شوند.

ترکیب این گیاه با غذاها می تواند بر روی نرخ جذبش اثر بگذارد. برای تایید همه این موارد به تحقیقات بیشتری نیاز هست.

چگونه از این گیاه برای افزایش قدرت شناختی استفاده کنیم؟ ۳۰۰ الی ۶۰۰ میلی گرم از این گیاه را سه بار در روز مصرف کنید.

می تواند به بی خوابی و سایر اختلالات خواب کمک کند:

ترکیب بادرنجبویه با سنبل الطیب می تواند بی قراری و اختلالات خواب همچون بی خوابی را تسکین ببخشد.

محققان در یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ دریافتند کودکانی که دوز ترکیبی را مصرف می کنند ۷۰ الی ۸۰ درصد نشانه هایشان بهبود یافته است. هم والدین و هم محققان بادرنجبویه را به عنوان درمان خوبی برای این شرایط در نظر گرفتند. برای تایید این یافته ها هنوز هم تحقیقات بیشتری نیاز هست.

چگونه از این گیاه برای بهبود خواب استفاده کنیم؟ یک فنجان چای بادرنجبویه به همراه سنبل الطیب را قبل از خواب بنوشید. می توانید این چای را از عطاری ها یا به صورت آنلاین هم خریداری کنید.

ممکن است به درمان تبخال کمک کند:

شما می توانید برای کاهش نشانه های تبخال این گیاه را به صورت موضعی بر روی موقعیت مدنظر بمالید.

شرکت کنندگان مطالعه انجام شده در سال ۱۹۹۹ این گیاه را به صورت موضعی بر روی موقعیت مدنظر مالیدند. گروهی هم از کرم های دارونما استفاده کردند. محققان دریافتند افرادی که از کرم این گیاه استفاده کرده بودند نشانه های کمتری داشتند و شرایط شان سریع تر بهبود یافته بود. محققان همچنین نشان دادند که استفاده از بادرنجبویه و کرم آن می تواند دوره های طولانی بین تبخال را بهتر کند. برای تایید این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز هست.

چگونه از این گیاه استفاده کنیم؟ کرم حاوی بادرنجبویه را چند بار در روز بر روی ناحیه مدنظر اعمال کنید. مطمئن شوید که قبل از اینکار تستی بر روی پوست تان انجام می دهید. اگر التهاب یا حساسیتی در عرض ۲۴ ساعت نداشتید می توانید از این کرم استفاده کنید.

برگرفته از سایت مجله سلامت